Muzyka, taniec, śpiew, zabawa - FOLKLOR i TOŻSAMOŚĆ POGRANICZA już za nami!

W sobotę 4 września miejscowość NAREWKA miała swoje wielkie święto, które rozpoczęło się po godzinie 15:00 od organizowanej już po raz 10. ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, odbywającej się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Tegoroczną lekturą przewodnią była „Moralność Pani Dulskiej”, autorstwa Gabrieli Zapolskiej, która obnażyła w niej moralność ówczesnego mieszczaństwa. Nazwisko głównej bohaterki - Dulskiej - na stałe zagościło również w polszczyźnie. Dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych.

W poszczególne role bohaterów książki  wcielili się w tym dniu: Wójt Gminy Narewka – Jarosław Gołubowski, Sekretarz Gminy Narewka – Jan Chomczuk, Radni Gminy Narewka – Barbara Birycka oraz Stanisław Sadowski, pracownicy bibliotek samorządowych (w Narewce, Siemianówce i Lewkowie) w osobach Anny Stulgis, Haliny Pańkowskiej i Krystyny Poskrobko, a także Sekretarz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Narewce – Lucyna Zdanowska oraz bibliotekarz SP Narewka – Krystyna Oniskiewicz. Dzięki włączeniu akcji w program odbywającej się w tym dniu imprezy plenerowej, zyskała ona piękną oprawę sceniczną, a za sprawą nagłośnienia - zdecydowanie donośniejsze brzmienie.

Kolejnym punktem tak uroczyście zainaugurowanego wydarzenia stało się wyświęcenie płodów rolnych przez przedstawicieli lokalnego duchowieństwa. Księża Adam Turliński z Parafii Rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela w Narewce oraz Aleksander Surel z Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Narewce, zapraszając zebranych do wspólnej modlitwy, pobłogosławili pełne kolorów wieńce, kosze dożynkowe i pierepiołki, które obfitowały w różnorodne zboża, kwiaty, warzywa i owoce.

Przyniesione przez mieszkańców gminy Narewka dary ziemi zostały następnie ocenione przez komisję konkursową, która przyznała następujące lokaty w poszczególnych kategoriach:
* w kategorii WIENIEC:
I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich KALINA
* w kategorii KOSZ PŁODÓW ROLNYCH:
I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich JEZIORANKI
II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich MALWA
III miejsce dla wsi Skupowa
* w kategorii "PIEREPIOŁKA":
I miejsce dla p. Haliny Biryckiej
II miejsce dla wsi Babia Góra

Pozostałym uczestnikom konkursu przyznano zaś podziękowalne dyplomy.

Po tak rozpoczętym (najpierw w duchu poszanowania ogólnopolskiej, a następnie regionalnej tradycji) wydarzeniu kulturalno-rozrywkowym pn. „FOLKLOR I TOŻSAMOŚĆ POGRANICZA” punktualnie o godz. 16:00 wybrzmiała nowa piosenka promocyjna Gminy Narewka pn. „NAREWKA NATURALNIE!”. Stała się ona swego rodzaju gongiem otwierającym artystyczną część spotkania. Chwilę później na scenie pojawił się duet prowadzących w osobach Marioli German-Pietruczuk oraz Mariusza Chorużego, którzy pokrótce przedstawili intensywny program czekających tego dnia atrakcji, po czym głos oddali ORGANIZATOROM narewkowskiego pleneru: Wójtowi Gminy Narewka – JAROSŁAWOWI GOŁUBOWSKIEMU oraz dyrektorowi Gminny Ośrodek Kultury w Narewce – MARCINOWI SIEKIERKO. Dokonując oficjalnego otwarcia przedsięwzięcia powitali oni zaproszonych gości oraz zgromadzoną publiczność, a na koniec pożyczyli wszystkim naprawdę udanej zabawy do późnych godzin nocnych.

Oprócz przybyłych na wydarzenie radnych z lokalnego samorządu, swoją obecnością zaszczyciła także pani Katarzyna Korycka – dyrektor Biura Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwo Podlaskie w Białymstoku oraz Starosta Powiatu Hajnowskiego – pan Andrzej Skiepko. Miło było gościć również pana Ajwara Trulisa – Zastępcę Mera Kraslavy (położonej na wschodniej Łotwie), który odwiedził Narewkę wraz z delegacją artystów z łotewskiego zespołu Svitanak.

Chwilę później narewkowski amfiteatr na dobre wypełnił się muzyką. Koncerty rozpoczęły się od występu lokalnej grupy wokalnej Narewczanki z Narewki, po czym zaprezentowały się „śpiewające skowronki”, czyli Żawaranki z Mochnatego. Nieco później na scenę wkroczyły Cegiełki z Lewkowa Starego, które w zupełnie nowej odsłonie artystycznej - wzbogaconej o podkłady muzyczne - zachwyciły publiczność swoim żywiołowym koncertem. Po nich scenę zawojowała silna reprezentacja wielopokoleniowej grupy wokalno-instrumentalnej Klekociaki z Bociek, która swoim profesjonalnym występem, uzupełnionym dodatkowo tańcami, zaserwowała zebranej w Narewce publiczności prawdziwe widowisko artystyczne, nagrodzone na koniec hucznymi brawami oraz bisem!

Dobry początek imprezy stał się dowodem na to, że przyjęta formuła wielogodzinnego wydarzenia plenerowego z udziałem niemal 30 wykonawców to strzał w dziesiątkę! Różnorodność barw głosów, stylów muzycznych, kostiumów oraz repertuaru sprawiła, że nie można się było tutaj nudzić, a w bogatym bloku artystycznym każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.

W czasie kolejnych upływających godzin wystąpili również: zespół Metro z Hajnówki, Ruczajok z Białowieży, Maria Sawicka ze Studia Piosenki Estradowej Hajnowskiego Domu Kultury, Kolej na Łapianki z Łap, Echo Puszczy z Hajnówki, Lotos z Dubin, grupy wokalne z gminy Orla: Orlanie oraz Malinki (z obrzędem pierepiołki), Siostry Ostapczuk z Białegostoku, Czerwone Szpilki z Michałowa oraz Art Music z Białegostoku.

Wieczorny blok artystyczny - przy zmierzchającym powoli niebie - zainaugurowała natomiast nowo powstała grupa wokalna LEILA, funkcjonująca przy GOK Narewka zaledwie od ubiegłej jesieni, a już mogąca pochwalić się licznymi występami - także poza granicami naszego województwa! W uznaniu dla zasług zespołu, który godnie reprezentuje Gminę Narewka na zewnątrz oraz mając na uwadze jego dynamiczny rozwój artystyczny, Wójt Gminy Narewka wręczył w podziękowaniu jego utalentowanym członkiniom symboliczne bukiety kwiatów, co niezwykle zaskoczyło, ale też niezmiernie ucieszyło docenione takim gestem wokalistki.

Po udanym koncercie dziewcząt pałeczkę przejęli kolejni wykonawcy. W ich gronie nie zabrakło konferansjerki Marioli German-Pietruczuk, zespołów Świtanak oraz Lajland z Białegostoku, a także solowych koncertów przedstawicieli zespołów z zagranicy: Akalicy z Litwy oraz Switanku z Łotwy. Był to również czas, kiedy w pobliżu sceny wystartowały obiecane loty balonami na uwięzi (zasponsorowane przez firmę PRONAR), stanowiące nietuzinkową atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przyciągnęły one tutaj ogromną rzeszę zainteresowanych, ustawiających się w niemalejącą kolejkę po to, by móc zaznać podniebnych wrażeń i podziwiać okolicę z wysoka.

Zjawiskowe widowisko balonowe, z buchającym raz po raz ogniem, dodało imprezie splendoru i uczyniło wieczór jeszcze ciekawszym. W obiektywie kamery TVP3 Białystok, z którą przyjechali do Narewki reporterzy programu „Obiektyw”, centrum miejscowości prezentowało się naprawdę fantastycznie (telewizyjną relację możecie podejrzeć tutaj: https://bialystok.tvp.pl/55710447/muzyczna-uczta-w-narewce?fbclid=IwAR0_h34UBTsBlkrohSQzYu1Bd7Kyouuqm1DN4rwiILzkKcUy_TAPS_II6ck ).

W tak nastrojowym klimacie miała miejsce również premiera oczekiwanego filmu promocyjnego Narewki, który tego dnia, w kulminacyjnym momencie - tuż przed występami gwiazd wieczoru, tj. energetycznych DOBRYCH GRAJKÓW oraz niepowtarzalnej CZEREMSZYNY, wyświetlono na dużym ekranie na scenie tutejszego amfiteatru. Promo-video spotkało się z pozytywnym odbiorem widzów, którzy entuzjastycznie reagowali na kolejno pojawiające się kadry - nierzadko z ich własnym udziałem. Projekcji obrazu towarzyszyła również muzyka z wspominanego już wcześniej utworu promocyjnego pt. „NAREWKA NATURALNIE!”, który stał się przy okazji podkładem muzycznym do „kręconego” z końcem czerwca br. teledysku.

Promocyjny film możecie obejrzeć w jakości HD na kanale YouTube Gminy Narewka pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=mH--Axm3Rzs, natomiast aktualna liczba jego wyświetleń (stan na 09.09.2021 r. godz. 8:15) na profilu społecznościowym na Facebooku -  po nieco ponad 2 dobach od momentu publikacji w sieci - to już ponad 24 000 wyświetleń!  Zerknijcie sami: https://www.facebook.com/gmina.narewka/videos/178728594342107

Wracając zaś do przebiegu minionej imprezy warto wspomnieć, że towarzyszyły jej także warsztaty ceramiczne, w czasie których można było ulepić magnesy z gliny pod czujnym okiem pana Pawła Olszewskiego. Ponadto na przestrzeni wokół amfiteatru rozlokowały się w tym dniu różnorodne stoiska promocyjne oraz konsultacyjno-informacyjne. Obecny był m.in. namiot promocyjny Gminy Narewka, w którym oprócz folderów i publikacji turystycznych czy gadżetów z serii „Narewka Naturalnie!” trwała zbiórka na rzecz mieszkańca Skupowapana Sławomira Parszenko, potrzebującego środków na kosztowną rehabilitację neurologiczną, oraz wydawany był nieodpłatnie najnowszy numer gazetki samorządowej „Nad Narewką” (wersja elektroniczna tutaj: http://www.narewka.pl/pl/aktualnoci/nowy-numer-gazetki-nad-narewka-1.html), a także kwartalnik branżowy firmy PRONAR, mającej swoją filię w Narewce.

Gościliśmy również rękodzielników, wystawców i artystów z regionu oraz przedstawicieli KRUS-u, a ponadto w czasie imprezy można było spróbować lokalnych smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń z terenu naszej gminy. W ich gronie nie zabrakło: Koła Gospodyń Wiejskich "Jezioranki" w Siemianówce, Koła Gospodyń Wiejskich "Okulanka" ze Skupowa czy Koła Gospodyń Wiejskich Kalina z Planty. Zainteresowaniem cieszył się również punkt promocyjny Galeria Narewka, w którym można było sprawdzić swoje zdolności manualne, wykonując - przy pomocy tzw. bardka tkackiego - różnorodne krajki, opaski czy bransoletki. W czasie wydarzenia dostępny pozostawał również Plenerowy Punkt Szczepień, w którym chętni mogli zaaplikować szczepionkę bez wcześniejszej rejestracji.

Tak rozbudowaną imprezę plenerową zamknął nocny blok muzyczny w rytmach disco i dance na wschodnią nutę, który poprowadziły znane białostockie zespoły: AS, SIABRY i VIESNA. Huczna zabawa trwała do 2 godziny nad ranem, a rozbawionym tancerzom nie przeszkadzał nawet wszechobecny już o tej porze ziąb…

Sponsorami wydarzenia były: firma Pronar oraz Bojarski Gościniec, a patronat medialny objęło Radio JARD i TVP3 Białystok. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i obecność!

...a teraz popatrzmy i powspominajmy raz jeszcze…

Tekst: Mariola German-Pietruczuk

Fot.: Marcin Siekierko

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 555

Powrót na początek strony