"RUDNIA Projekt - Dziedzictwo zatopionych wsi"

Szukamy kontaktu z byłymi mieszkańcami wsi, które przed laty zalane zostały wodami Zalewu Siemianówka (RUDNIA, GARBARY, BOŁTRYKI, BUDY, STARA ŁUKA, a także kolonii wiejskich BACHUR, TARNOPOLA i SIEMIANÓWKI)!

Dla tych, którzy nie znają tej historii, krótko ją przybliżymy. Otóż przeszło 40 lat wstecz ruszyły pierwsze prace związane z budową wspomnianego zbiornika - aktualnie jednej z czołowych atrakcji turystycznych regionu! Sztuczny rezerwuar wody miał być lekarstwem na jej braki, które to w latach 50-tych i 60-tych XX w. odnotowano w dorzeczu górnej Narwi. Było to ogromne, jak na owe czasy, przedsięwzięcie, w wyniku którego przesiedlono łącznie ok. 300 rodzin z 8 różnych miejscowości, a mianowicie ze wsi: RUDNIA, GARBARY, BOŁTRYKI, BUDY, STARA ŁUKA, a także z kolonii wiejskich: BACHUR,TARNOPOLA i SIEMIANÓWKI.

Nawiązanie kontaktu ze wskazanymi osobami lub też ich rodzinami czy potomkami mogłoby mocno wspomóc i wzbogacić realizację ciekawego przedsięwzięcia pt. "RUDNIA PROJEKT - DZIEDZICTWO ZATOPIONYCH WSI", którego partnerem, a zarazem sponsorem jest również Gmina Narewka. Dzięki pozyskanym u źródła informacjom możliwe będzie utrwalenie pamięci o ludziach i miejscach, których już nie ma oraz przekazanie tej cennej wiedzy przyszłym pokoleniom - zwłaszcza tym, dla których świadomość znajomości własnych korzeni jest szczególnie ważna!

W ramach wspomnianego projektu w dniach 7-8 sierpnia w Bondarach oraz na terenach linii brzegowej Zbiornika Siemianówka w obrębie Gmin Michałowo i Narewka odbędzie się natomiast szereg wydarzeń realizowanych z Programu EtnoPolska 2020, sygnowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Kluczowym elementem projektu jest zaplanowana wystawa map piktogramowych, odtwarzających nieistniejące już wsie, zatopione przez wody zbiornika. Mapy, które są obecnie w przygotowaniu, w symboliczny sposób pokażą umiejscowienie domów i innych obiektów charakterystycznych dla poszczególnych miejscowości.

Zachęcamy do współpracy i prosimy o kontakt mailowy pod adresem: lukanadnarwia@gmail.com / bondary.kgw@gmail.com lub pod numerem tel: 730 780 200

Poniżej jedna z fotografii pozyskanych na potrzeby projektu od pani Małgorzaty, której dziadkowie mieszkali w Rudni:

Powrót na początek strony