Oszustwa na fotowoltaikę - bądź czujny!

W związku z otrzymanym ostatnio przez Gminę Narewka dofinansowaniem na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE) na potrzeby prywatnych budynków mieszkalnych, wielu jej mieszkańców zaczęło rozważać montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów. Przyznane dofinansowanie wzbudziło zarazem duże zainteresowanie przedsiębiorstw, które doradzają i montują tego typu urządzenia. Chcemy jednak, aby mieli Państwo świadomość, że wśród rzetelnych dostawców takich usług, mogą znaleźć się także nieuczciwi, na co ze względów bezpieczeństwa zwracamy mocno uwagę!

 Żeby uchronić się przed oszustami, należy przestrzegać kilku zasad:

- powinny wzbudzić naszą czujność oferty małych firm, które są nadzwyczaj korzystne finansowo, a montaż instalacji jest możliwy w bardzo krótkim czasie,
- miejmy się na baczności, w przypadku, gdy puka do naszych drzwi sprzedawca z atrakcyjną ofertą i pod pretekstem analizy naszych potrzeb chce uzyskać dane wrażliwe w celu przygotowania oferty,
- dobrze jest sprawdzać firmę, która przedstawia nam ofertę – najlepiej w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (ustalmy, od kiedy funkcjonuje dane przedsiębiorstwo, jaki ma kapitał zakładowy etc.)
- nie wpłacajmy z góry umówionej kwoty ani nie podpisujmy umowy tego samego dnia,
- starajmy się wybierać firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, która może pochwalić się wcześniejszymi montażami interesujących nas urządzeń.

Niekiedy zbyt pochopne, poprzedzone nachalnym marketingiem ze strony sprzedawcy zawarcie umowy, może przynieść bardzo niekorzystne rezultaty! Może to być strata pieniędzy wpłaconych na poczet realizacji inwestycji, zaciągnięcie zobowiązania celem pokrycia kosztów zakupu (który ostatecznie nie zostanie zrealizowany!) czy też przekazanie danych osobowych, które mogą być następnie wykorzystane przez przestępców.

Prowadząc rozmowy z firmami z branży OZE pamiętajcie, że:

FOTOWOLTAIKA absolutnie nie jest obowiązkowa ani dofinansowywana w 100%!

Nadmieniamy, że Centrum Energii Odnawialnej [biuro mieszczące się na terenie Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce, ul. 3 Maja 25 a (I piętro), tel. 85 682 21 69], funkcjonujące w ramach Starostwa Powiatowego w Hajnówce, proponuje bezpośrednią, bezpłatną pomoc dla zainteresowanych mieszkańców Gminy Narewka w zakresie:

- sporządzenia koncepcji instalacji fotowoltaicznej dla konkretnego budynku,
- merytorycznej oceny ofert przedstawionych przez wykonawców,
- informacji na temat firm instalacyjnych działających w woj. podlaskim,
- przygotowania poprawnej dokumentacji do rozliczenia zadań,
- ogólnego doradztwa na temat instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami Centrum Energii Odnawialnej.

Instagram Gmina Narewka
Powrót na początek strony