Sport w gminie Narewka od zawsze jest nieodzownym elementem życia wielu jej mieszkańców. Jest dziedziną życia naszej społeczności lokalnej, która bez ustanku jest organizowana i wspierana, zarówno przez inicjatywę mieszkańców jak i samorządu.

Sport uczy dzieci i młodzież istotnych wartości i umiejętności życiowych takich jak: pewność siebie, zdrowa rywalizacja, efektywna praca w zespole, poczucie wspólnoty, dyscyplina, szacunek dla innych, stosowanie w grze, a potem i w życiu codziennym, zasad fair play. Natomiast dla dorosłych każda forma ruchu jest nieprzecenioną wartością wprost wpływającą na ich zdrowie. Stąd mamy świadomość, że wszelkie przejawy kultury fizycznej są dobrodziejstwem, na które warto przeznaczać publiczne środki, a także czas na zorganizowanie wszelkich możliwych zajęć sportowych. Do dziś, w gminie udało się zorganizować kilka obiektów sportowych, rekreacyjnych i innych związanych z ruchem.

W Narewce są to: stadion, orlik, stanica kajakowa, na terenie stanicy znajdują się także siłownia napowietrzna oraz wypożyczalnia rowerów, przy Szkole Podstawowej w Narewce posiadamy różnego rodzaju boiska, salę gimnastyczną i plac zabaw dla dzieci mniejszych. Podczas planowanej rewitalizacji centrum Narewki miejscowość wzbogaci się o kolejne elementy tego typu infrastruktury.

W Siemianówce, obok Ośrodka Edukacji Ekologicznej, znajduje się siłownia napowietrzna, kort, boiska, wypożyczalnia kajaków i rowerów.

Na Starym Dworze, na terenie Ośrodka Turystyki Rekreacji i Kultury, zbudowano ściankę wspinaczkową i kilka boisk. Obiekt znajduje się nad zalewem Siemianówka, stąd nie trudno się domyśleć, że rozwijać tu można wszelkie formy sportów wodnych: wioślarstwo, żeglarstwo, wind-surfing.

W Lewkowie Starym, od kilku lat, funkcjonuje nowoczesny plac zabaw, a w 2019 roku powstały kolejne takie place w Mikłaszewie, Babiej Górze, Tarnopolu i Skupowie. Na tym gmina nie zamierza poprzestawać i w kolejnych latach inne sołectwa otrzymają takie instalacje, najczęściej usytuowane w pobliżu wiejskich świetlic.

Na terenie gminy, w miejscowości Gruszki, znajduje się siedziba Nadleśnictwa Browsk, przy której zorganizowano kolejny plac zabaw wraz z częścią edukacyjną dotyczącą życia pszczół. Przy okazji zabawy na świeżym powietrzu dzieci poznają inne sposoby dbania o zdrowie i środowisko, w którym żyjemy.

W gminie mamy także wyznaczone piesze szlaki, z których chętnie korzystają także odwiedzający nas turyści, trasy Nordic Walking, a także trasy rowerowe wraz ze Wschodnim Szlakiem Green Velo. Rowery, jak już wspomnieliśmy powyżej, można wypożyczyć w stanicy kajakowej w Narewce, Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce, a także w świetlicy samorządowej w Lewkowie Starym. Tam też ma miejsce ciekawa i bardzo pożyteczna społecznie inicjatywa związana z realizacją projektu pn. Senior +, w ramach którego seniorzy mogą ćwiczyć na specjalnie zakupionym do tego celu sprzęcie rehabilitacyjnym.

Samorząd gminy od lat dostrzega zalety działań na rzecz kultury fizycznej i zdrowia, stąd wspomaga finansowo kluby, które przyczyniają się do rozwijania sportu w gminie, udzielając im dotacji celowych w sytuacji gdy kluby te zdecydują się na wykonywanie w jej imieniu zadania własnego, jakim jest wspieranie sporu. Imprezy tego typu najczęściej łączą wydarzenia typowo sportowe z akcjami na rzecz propagowania zdrowego stylu życia. Kluby winny pracować nad stworzeniem warunków i możliwości dzieciom wiejskim do rozwijania zainteresowań sportowych poprzez zaproponowanie atrakcyjnej oferty treningów, szkoleń i spotkań integracyjnych, które będą uwzględniały zainteresowania potencjalnych uczestników. Młodzieżowy klub piłkarski MKS Białe Żubry Narewka specjalizuje się w piłce nożnej, ale dzieci i młodzież korzystają także z lekcji pływackich oraz próbują swoich sił w tenisie stołowym. Organizowane są przez nich także spływy kajakowe i rajdy rowerowe. Mamy nadzieję, że działalność ta będzie się rozwijać i poszerzać.

Ważną rzeczą jest utrzymanie w dobrej kondycji niezbędnej bazy sportowej w gminie. Rozbudowa infrastruktury sportowej przyczyniła się do poprawy warunków uprawiania sportu, co zaowocowało osiągnięciem świetnych wyników przez młodzież szkolną w całorocznych eliminacjach międzyszkolnych w powiecie hajnowskim.

Działalność sportowa i rekreacyjna w gmnie Narewka opiera się obecnie na współpracy samorządu gminy wraz ze szkołą, klubem, jednostkami OSP oraz na indywidualnej działalności sportowej mieszkańców. Szkolne zajęcia sportowe odgrywają kluczową rolę we wczesnej edukacji i kształtowaniu poszczególnych umiejętności. To tu od najmłodszych lat maluchy kopią piłkę. Zapaleńcy zasilają potem szeregi MKS-u. Nadzieją jest powstanie kolejnych klubów i sekcji sportowych lub innych stowarzyszeń działających na rzecz zdrowego trybu życia. W dalszej perspektywie spowoduje to zwiększenie jakości życia osób starszych, których w naszej gminie jest bardzo wiele.

 

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 5492

Powrót na początek strony