Obchody Święta Niepodległości w Narewce

„Narewka dla Niepodległej” – pod takim hasłem przebiegły tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Narewce, których organizatorem, a zarazem inicjatorem był WÓJT GMINY NAREWKA - Jarosław Gołubowski.

Wielogodzinny program zaplanowanych na tę okoliczność przedsięwzięć rozpoczął się od porannego „Biegu dla Niepodległej”, w którym udział wzięli zarówno mieszkańcy gminy Narewka, jak i przyjezdni. Zaplanowana do pokonania trasa o długości ok. 1 km przebiegała jednymi z głównych ulic Narewki: Hajnowską, Mickiewicza oraz Nową. W gronie uczestników biegu nie zabrakło reprezentantów różnych grup wiekowych, a wśród symboli podkreślających ideę tego wyjątkowego dnia, biało-czerwonych flag oraz kotylionów. Po porządnej, sportowej rozgrzewce fantastyczna grupa biegaczy, w gronie której dominowali członkowie grupy Morsy "Narewka Naturalnie" wskoczyła wprost do rzeki Narewki, gdzie rozpoczęło się zimne, wodne szaleństwo, zwane morsowaniem. Wzbudziło to ogromną ciekawość mediów, które zgromadziły się na miejscowej plaży, aby zarejestrować okiem kamery przebieg nietuzinkowych narewkowskich obchodów Dnia 11 Listopada. W gronie relacjonujących uroczystości reporterów znalazły się m.in. redakcja Fakty TVN, TVN24 oraz TVP3 Białystok.

Po orzeźwiającej kąpieli nadszedł czas na regenerację sił przy rozgrzewającej grochówce oraz pogawędki przy ognisku, natomiast jeszcze przed południem, przy "Pomniku Pamięci Mieszkańców Gminy Narewka" oraz przy "Pomniku Pamięci Spacyfikowanych Wsi i Ofiarom Okupacji Hitlerowskiej w latach 1941 – 1944" poszczególne delegacje złożyły okolicznościowe wieńce i zapaliły znicze na cześć pamięci tych, których już nie ma. Tegoroczna ceremonia miała wyjątkowo podniosły charakter, jako że hołd poległym oddany został z udziałem WOJSKOWEJ ASYSTY HONOROWEJ z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii im gen. J. Bema z Węgorzewa.

Zwieńczeniem bogatego harmonogramu uroczystości stało się wspólne odśpiewanie - w samo południe - "Mazurka Dąbrowskiego". W akcji „Niepodległa do hymnu” wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu, duchowieństwa, wojska, Lasów Państwowych, miejscowej szkoły, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Narewki i okolic.

Równolegle z obchodami Święta 11 Listopada w plenerze, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce odbywały się Turnieje Szachowe o Puchar Wójta Gminy Narewka. Zwycięzcą wśród zawodników gminnego koła szachowego został Sebastian Zubrycki (gm. Narewka), a w kategorii OPEN – Jakub Kazimiruk (gm. Hajnówka). Raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

Wydarzeniu towarzyszyła ponadto wystawa pn. „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”, udostępniona przez Biuro Programu Niepodległa, którą od 15 listopada można oglądać w holu GOK w Narewce.

Organizatorzy przedsięwzięcia pn. „Narewka dla Niepodległej" wyrażają ogrom serdeczności oraz podziękowań wszystkim tym, którzy w tak wyjątkowym dniu dołączyli do wspólnych obchodów Święta Niepodległości w Narewce.

Do zobaczenia za rok!

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 201

Powrót na początek strony